
Šiame straipsnyje dalinuosi per patirtį kuriant internetinius sprendimus ir konsultuojant klientus sukauptomis žiniomis. Straipsnyje esančio turinio tikslas yra atsakyti į klausimą “kaip sukurti elektroninę parduotuvę?”. Šiuo atveju internetinės parduotuvės kūrimo procesas yra aprašomas iš verslo idėjos įgyvendinimo perspektyvos. Kadangi tema yra labai plati, kiekvienoje esminėje skiltyje aprašiau aptariamos temos esmę. Esant norui sužinoti daugiau pateikiu resursus su nuorodomis, kur galima praplėsti savo žinias. Rekomenduoju užsibrėžti tikslą ir įvardinti per kiek laiko norite paleisti elektroninę parduotuvę.
Žemiau rasite turinio lentelę, kuri leidžia pasiekti jums aktualią informaciją greitai.
1. Rinkos analizė ir idėjos testavimas
Prieš investuojant savo energiją elektroninės parduotuvės kūrimui, vystymui ir reklamai yra pravartu atlikti rinkos analizę bei ištestuoti idėją. Gauta informacija atliekant rinkos analizės ir idėjos testavimo veiksmus sutaupys jums laiko ilgalaikėje perspektyvoje, nes jūsų veiksmai bus tikslingi, bei išmatuojami. Rinkos analizė jums padės pažinti savo potencialius klientus ir jų elgesį, kas leis suprasti kokie yra galimi efektyvus komunikacijos būdai. Jūs remsitės jau esamais duomenimis tad jūsų sprendimai bus pagrįsti.
Atlikdami analizės ir testavimo procesus suprasite, kuriuos darbus norite atlikti patys, o kuriuos norėsite deleguoti. Gal netgi kils idėjų ieškoti verslo partnerių?
Rinkos analizės darbams pradėti siūlau profesionalų Mangools KWfinder įrankį. Šis Mangools įrankis padės jums sudaryti jūsų elektroninei parduotuvei aktualių raktažodžių sąrašą. Raktažodis yra žodis arba frazė, kurią suvedus paieškos sistemoje ( Google, Bing ) yra rodomi paieškos rezultatai. Raktažodžių analizė leis jums suprasti ko ir kaip jūsų potencialūs pirkėjai ieško internete. Sužinosite ar yra sudėtinga sukurti optimizuoti elektroninę parduotuvę norimam raktažodžiai, kad jūsų turinys būtų rodomas pirmam paieškos sistemos puslapyje. Jei gausite teigiamą atsakymą pabandykite paieškoti alternatyvos, bet neatmeskite galimybės vėliau panaudoti raktažodžio reklamos kampanijoje.
Raktažodžių analizei galite naudoti nemokamus įrankius kaip pavyzdžiui Google Raktažodžio Planavimo įrankis, tačiau atminkite, kad rezultatai bus apytikriai. Jei šiuo metu žmonės aktyviai neieško prekių kurias jūs galvojate pardavinėti jums reikės sudaryti strategiją kaip jūs galėsite supažindinti klientus su siūlomomis prekėmis.
Taip pat, siūlau išanalizuoti savo konkurentus. Jei kažkas jau prekiauja panašiais produktais pamąstykite, ką jūs galite pasiūlyti geriau arba išskirtinio palyginus su jūsų konkurentais? Pavyzdžiui jeigu norite prekiauti vyriškais aksesuarais atlikę konkurentų analizę pastebite, kad tiktai jūs Lietuvoje siūlote įsigyti išskirtinio dizaino itališkas sąsagas. Šią išskirtinę informaciją jūs norėsite iškomunikuoti savo klientams. Atkreipkite dėmesį kokius atsiskaitymo, bei pristatymo būdus siūlo jūsų konkurentai.
Sekantis žingsnis yra ištestuoti idėją sukuriant pavyzdžiui Facebook puslapį ir paleidžiant reklamą savo tiksliniai auditorijai. Taip pamatysite kokio susidomėjimo galite sulaukti. Kitas būdas ištestuoti idėją yra sukurti landing puslapį, kuriame pateiksite antraštę su jūsų idėjos unikalios vertės pasiūlymu ( UVP ) bei informacija apie svarbiausius jūsų idėjos privalumus. Galiausiai pasinaudokite proga surinkti jūsų potencialių klientų kontaktinę informaciją per kontaktinę formą. Šitaip galėsite susisiekti su klientais, kai jūsų projektas bus paruoštas pardavimams. Testavimas parodys ar jūs galite atvesti klientus į savo puslapius ir ar klientai bus pakankamai suinteresuoti jūsų pasiūlymu, kad užpildytų formą. Daugiau informacijos apie testavimus galite rasti šiame straipsnyje.
2. Domenas
Domenas bus jūsų svetainės adresas matomas naršyklės lange. Jei lygintume su nekilnojamu turtu, domenas yra kaip fizinės lokacijos adresas, o svetainės talpinimas ( hostingas ) yra sklypas, kuriame stovi jūsų parduotuvė.
Renkantis domeną svarbu atsakyti į šiuos klausimus:
Kokioje šalyje aš planuoju prekiauti? Jei planuojate prekiauti Lietuvoje galite rinktis domeną su .lt
galūne. .lt
ir .com
domeno galūnės yra dažnai naudojamos ir lengviau įsimenamos negu pavyzdžiui .eu
domeno galūnė.
Koks pavadinimas būtų lengvai įsimenamas ir susijęs su siūlomomis paslaugomis ar prekėmis? Rekomenduojame rinktis domeną kuo trumpesnį, kad būtų paprasta pavadinimą suvesti į naršyklės adreso langą. Pavadinimas gali būti aiškiai susijęs su jūsų vykdomos veiklos sritimi. Pavyzdžiui webexpertai.lt
aiškiai nurodo sritį, kurioje specializuojasi internetinė svetainė.
Jei rinkčiausi trumpą ir lengvai įsimenamą pavadinimą nesusijusį su siūlomomis paslaugomis ar turėsiu finansu investuoti į reklamą sklaidai apie? Pavyzdžiui iki.lt yra lengvai įsiminamas pavadinimas, bet žodis iki neturi tiesioginių sąsajų su maistu.
Patikrinkite ar domenas nepažeidžia kitų asmenų teisių. Prekės ženklus galite pasitikrinti čia. Juridinių asmenų registre duomenis rasite spustelėję šią nuorodą.
Renkantis domeno registracijos paslaugos tiekėją atkreipkite dėmesį ar paslaugos tiekėjas leidžia laisvai nukreipti domeną į norimą serverį ( hostigą ).
Domeno registracijos paslaugų tiekėjai Lietuvoje: Hostinger, Interneto Vizija.
3. Turinio valdymo sistema
Koduoti el. komercijos sprendimą nuo nulio reikalauja daugybės resursų. Tam kad sutaupytumėte savo laiką ir pinigus galite pasirinkti vieną iš siūlomų turinio valdymo sistemų ( TVS ). Jeigu vėl imsime NT srities pavyzdį. Turinio valdymo sistema pastato pamatus ir leidžia pasirinkti skirtingus įrankius su kuriais galėsite tęsti savo parduotuvės statybas. Turinio valdymo sistema leidžia valdyti elektroninė parduotuvę efektyviai.
2022 metais virš 70 milijonų elektroninių parduotuvių naudoja WordPress turinio valdymo sistemą su WooCommerce įskiepiu įdegenčiu e-komecijos funkcijas. Tai reiškia, kad 24 procentai visų elektroninių parduotuvių savininkų renkasi šią turinio valdymo sistemą savo verslui. Statistikos šaltinis “BuiltWith eCommerce Usage”.
Kita šiuo metu rinkoje dominuojanti e-komercijos platforma ir užimanti 25 procentus yra Shopify. Kitaip nei WordPress, Shopify platforma yra išvystyta su tikslu internetinei prekybai.
Idėjos testavimui puikiai tinka WordPress turinio valdymo sistema dėl savo lankstumo ir galimybės ištestuoti idėją be didelių investicijų.
Daugiau informacijos apie turinio valdymo sistemos pasirinkimą rasite čia.
4. El. parduotuvės talpinimas
Priklausomai nuo to kokią turinio valdymo sistemą pasirinkote jums gali reikėti pasirinkti elektroninės parduotuvės talpinimo paslaugas ( hostingą ). Hostingas leidžia patalpinti elektroninės parduotuvės failus kompiuteryje ( serveryje ), kuris yra prijungtas prie interneto.
Jei renkatės Shopify platformą galite šį žingsnį praleisti, nes parduotuvės talpinimo paslauga įeina į paslaugos paketą. WordPress turinio valdymo sistema yra šiuo atžvilgiu lankstenė.
Jei planuojate prekiauti Lietuvoje galite rinktis iš Lietuvoje esančių serverių. Lietuvoje svetainių talpinimo paslaugas teikia Hostinger, Interneto Vizija pasinaudojus šia nuoroda gausite 20 proc. nuolaidą hostingo paslaugoms.
Užsienio prekybai rinkites serverius, kurie turėtų gerą duomenų perdavimo greitį šalyse, kuriuose planuojate prekybą. Užsienio rinkai rekomenduojame Siteground serverius. Jei pasirinkote WordPress TVS savo elektroninei parduotuvei, Siteground siūlo specialiai WordPress optimizuotus. Tai reiškia, kad šiuose serveriuose WordPress svetainė veiks ypatingai sklandžiai. Plačiau apie Siteground serverius sužinosite paspaudę šią nuorodą.
NameHero yra kitas puikus hostingo paslaugų tiekėjas. Šis hostingas siūlo serverius su dedikuotais resursais už konkurencingą kainą.
5. Parduotuvės struktūra
Parduotuvės struktūros plane nuspręskite kokį turinį kurioje elektroninės parduotuvės vietoje talpinsite, bei kaip tas turinys bus sujungtas. Priimant sprendimus atkreipkite dėmesį į duomenis, kuriuos gavote atlikdami rinkos analizę. Pavyzdžiui nusprendžiate pagrindiniame puslapyje pateikti pranešimą su jūsų unikalios vertės pasiūlymu ( UVP ) ir mygtuku šviečiančiu parduotuvės lankytojus atlikti konkretų veiksmą. Žemiau pirmos sekcijos su UVP supažindinate lankytoją su pagrindinėmis prekių kategorijomis. Paspaudus ant kiekvienos iš prekių kategorijos atsidaro prekių kategorijos puslapis su visomis prekėmis įeinančiomis į prekių kategoriją.
Aiški svetainės struktūra padės jūsų pirkėjams lengvai rasti ir įsigyti normas prekes ar paslaugas. Kitas privalumas, kad sudarytas parduotuvės medis leis jums paprasčiau išsirinkti svetainės dizainą.
6. Verslo identitetas
Šiame etape pamąstykite kokį logotipą, atspindintį jūsų idėją norėtumėte sukurti. Kokios spalvos tinka norimam įvaizdžiui sukurti? Kokius šriftus norėsite naudoti?
Logotipo kūrimui galite skirti biudžeto profesionalui. Su logotipu asocijuosis jūsų verslas, tad į tai galite pažvelgti kaip į ilgalaikę investiciją. Kita alternatyva yra susikurti logotipą naudojantis logotipo kūrimo programa kaip pavyzdžiui Fiverr Logo Maker.
Sukūrę logotipą svetainės spalvas siūlau sudaryti naudojantis nemokamu Adobe spalvų parinkimo įrankiu.
Šriftus galite suderinti su logotipu, bet tai nėra taisyklė. Svarbiausia pasirinkti šriftų derinius kuriais būsite patenkinti jūs patys. Rekomenduoju šrifto derinių įkvėpimo pasisemti iš dizaino ruošinių. Apie dizaino ruošinius plačiau sekančiame skyriuje “Dizaino pasirinkimas”.
7. Parduotuvės dizainas
Dauguma turinio valdymo sistemų suteikia galimybę pasirinkti dizaino ruošinius. Šie ruošiniai būna pritaikyti skirtingoms parduotuvių kategorijoms. Jei lyginsime su nekilnojamo turto sritimi tai šie ruošiniai yra kaip interjero dizainas. WordPress ir Shopify platformuose šie ruošiniai yra vadinami temomis ir temų ruošiniais. Kai kurios temos prideda papildomus funkcionalumus. Peržvelkite dokumentacijas, kad aiškiau suprastumėte kaip galėsite atlikti pakeitimus.
Renkantis temą ar temos ruošinį atkrepkite ypatingą dėmesį į navigaciją. Aiški navigacija padės jūsų klientams rasti norimą informaciją. Toliau peržvelkite bendrą stilių. Ar ar esamas stilius ir struktūra yra arti tos kurią esate numatę? Ar visgi reikės atlikti nemažai pakeitimų, kad gautumėte norimą rezultatą?
Išsirinkę temą pritaikyte ją jūsų pasirinktom spalvomis, pakeiskite tekstus ir nuotraukas.
8. Produktų ar paslaugų sukėlimas
Skirkite ypatingą dėmesį produkto pavadinimams ir aprašymams. Vėlgi, atsižvelkite į savo sudarytą svetainės planą ir panaudokite tikslinius raktažodžius, kurie padės jūsų potencialiems klientams lengviau rasti jūsų prekes. Jei pardavinėjate tiekėjo produktus ir turite konkurentų, kurie pardavinėja tuos pačius produktus, sukurkite unikalius produktų aprašymus. Unikalus turinys išskirs jūsų parduotuvę iš kitų tiek pirkėjo tiek paieškos sistemų atžvilgiu. Padėkite klientui suprasti ar jūsų siūloma prekė padės suteikti kliento siekiamą emociją.
Nemažiau svarbu yra kokybiškos nuotraukos, aiškiai demonstruojančios kokį produktą ar paslaugą gauna klientas įsigijęs prekę. Jei neturite profesionalių nuotraukų, apsvasrsykite galimybę užsisakyti profesionalaus fotografo paslaugas, kuris specializuojasi šioje srityje. Produktų nuotraukas sukelkite vienodais išmatavimais.
Apsvarstykite galimybę klientams palikti atsiliepimus apie produktus ar paslaugas. Tai ką turi pasakyti klientai apie paslaugų tiekėją formuoja nuomonę apie verslą. Pozityvūs atsiliepimai yra puikus rodiklis, kad patenkinote pirkėjo lūkesčius. Tuo tarpu negatyvūs atsliepimai yra puiki galimybė parodyti klientams, kad jie jums yra svarbūs, bei gauti įžvalgų į sritis, reikalaujančias jūsų dėmesio.
9. Mokėjimo ir kurjerio sistemų integracija
Metas pasirinkti kokius atsiskaitymo būdus norite pasiūlyti savo klientams. Renkantis apmokėjimo apdorojimo partnerį atkreipkite dėmesį į paslaugos mokesčius. Prekiaujant užsienyje yra populiaru rinktis Stripe arba PayPal mokejimo integracijos el. komercijai skirtus sprendimus. Tuo tarpu Lietuvoje ypač palankias sąlygas priimti mokėjimus iš skirtingų Lietuvos bankų siūlo Paysera. Vienas svarbiausių kriterijų renkantis apmokėjimo integraciją yra jūsų klientų patogumas.
Kurjerio integracijos sistemos pasirinkimas priklauso nuo to, kur siųsite prekes. Lietuvoje galite rinktis pristatyti prekes į paštomatą. Šią paslaugą siūlo Omniva, dpd bei LP Express. Šie prekių pristatymo paslaugų tiekėjai siūlo modulius, kurie leidžia paslaugas integruoti su populiariomis turinio valdymo sistemomis.
10. Testavimas
Prieš paleidžiant elektroninę parduotuvę plačiam pienamumui į internetą svarbu yra ištestuoti visą pirkimo procesą ir isitikinti, kad viskas veikia sklandžiai. Apsilankykite savo svetainėje su skirtingais įrenginiais ir naršyklėmis. Būtinai patikrinkite ar jūsų parduotuvė puikiai prisitaiko mobiliesiems įrenginiams. Papildomai galite paprašyti keleto draugų ar šeimos narių apsilankyti jūsų parduotuvėje ir paklausti atsiliepimų. Ar lengva atlikti norimus veiksmus? Ar svetainės dizainas suteikia pasitikėjimo? Nebūtinai jūsų parduotuvė turi būti absoliučiai tobula, svarbu, kad paleidus parduotuvę nebūtų kritinių klaidų dėl kurių tektų laikinai sustabdyti naujai paleistą projektą.
11. Klientų pritraukimas
Galiausiai paleidžiate savo elektroninę parduotuvę į rinką. Dabar yra puiki proga skleisti šią žinią savo potencialiems klientams. Efektyvus pradinis taškas yra reklamuoti parduotuvę su įrankiais, kurie yra nemokami kaip pvz socialiniai tinklai. Rinkitės investuoti į reklamą toje vietoje, kur lankosi jūsų tikslinė auditorija. Pavyzdžiui jei siūlote paslaugas skirtas verslo klientams LinkedIn platforma gali būti puikus pradinis sklaidos taškas. Jau atlikta raktažodžių analizė padės jums sudaryti efektyvią Google reklamą. Ši reklama ypatinga tuo, kad jūs mokėsite už reklama tik tuomet kai bus paspausta ant jūsų reklamos.
Dauguma aukščiau išvardintų veiksmų yra tęstinis procesas reikalaujantis peržiūros ir apmąstymų. Pavyzdžiui, raktažodžiai, kuriais potencialūs pirkėjai ieško produktų gali pakisti arba atsirasti naujų raktažodžių. Atitinkamai jūs norėsite atsižvelgti į šiuos pakitimus. Jei turite papildomų klausimų arba norėtumėte, kad mes aptartume kurią nors temą, palikite komentarą apačioje. Sėkmingų pardavimų!